Licówki to cienkie płatki – porcelanowe lub kompozytowe – które mocuje się na przednią stronę zębów, aby skorygować ich niewielkie niedoskonałości. Na jak długo jednak wystarcza to rozwiązanie?
Czy licówki wymagają wymiany?
Nie będziemy trzymać nikogo w niepewności i od razu odpowiemy na zadane w tytule pytanie: czy licówki trzeba wymieniać?
Tak, licówki nie są rozwiązaniem na stałe. Co jakiś czas wymagają wymiany. Dlaczego? W jamie ustnej są poddawane różnym czynnikom, które prowadzą do zużycia się materiału, z którego są wykonane. Działają na nie między innymi siły zgryzowe i pochodzące z pożywienia substancje chemiczne. Dlatego licówki z biegiem czasu się zużywają.
Przebarwienia sprawiają, że przestają one dobrze pełnić swoją estetyczną funkcję, podobnie jak osad odkładający się na granicy licówek i zębów. Innym problemem są uszkodzenia mechaniczne. Z upływem lat licówki mogą pękać, kruszyć się, a nawet odpadać.
A kiedy obniżona zostaje estetyka licówek, tracą rację bytu, ponieważ mocuje się je na zębach przecież właśnie po to, by poprawić wygląd uśmiechu. Kiedy nie wywiązują się już ze swojego zadania, to odpowiednia pora na ich wymianę.
Licówki – co ile wymiana?
Jak często licówki wymagają wymiany? To zależy od ich rodzaj. Licówki kompozytowe są mniej trwałe. Kompozyt jest bardziej podatny na ścieranie i przebarwienia. Z tego względu wykonane z niego licówki w dobrym stanie utrzymują się przez 5-7 lat.
Licówki porcelanowe mogą natomiast dobrze służyć nawet przez 10-15 lat. To dlatego, że porcelana jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne (choć po pewnym czasie mogą pojawiać się na niej pęknięcia) i nie ulega przebarwieniom.
Ale podane tu liczby są jedynie orientacyjne, ponieważ zastosowany materiał nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na trwałość licówek. Znaczenie ma również technika ich mocowania, rodzaj użytego do tego celu cementu, a przede wszystkim sposób, w jaki Pacjent o nie dba. Jeżeli odpowiednio zatroszczysz się o licówki, możesz przedłużyć czas ich przydatności.
Jak dbać o licówki?
By móc dłużej cieszyć się licówkami w nienagannym stanie, kluczowe jest dbanie o higienę jamy ustnej. Należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a jeszcze lepiej po każdym posiłku. Nie można zapominać o dokładnym oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną lub irygatorem.
By zapobiec szybkiemu zużyciu się licówek, powinno się unikać narażania ich na mechaniczne naprężenia. A zatem nie obgryzaj paznokci, nie przygryzaj przedmiotów i staraj się nie rozgryzać przednimi zębami twardych pokarmów.
W przypadku licówek kompozytowych, którym zagrażają przebarwienia, warto ograniczyć spożycie produktów zawierających substancje barwiące. Mowa tu między innymi o kawie, herbacie, czerwonym winie, porzeczkach, sokach owocowych.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o licówkach, zapraszamy do Mildmedu. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 731 035 000 lub wypełniając formularz.