Czym zajmuje się endodoncja?
Endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Podstawowym zabiegiem endodontycznym jest leczenie kanałowe.
Kiedy należy przeprowadzić leczenie kanałowe?
Kiedy wykonuje się ten zabieg? Żeby na to odpowiedzieć, warto przybliżyć sposób, w jaki próchnica atakuje ząb. Początkowo uszkadza ona szkliwo, powodując jego stopniowe niszczenie, w bardziej zaawansowanym stadium infekcja przedostaje się już do miazgi. Jest ona unerwiona i unaczyniona – to jedyna żywa tkanka zęba. Właśnie w sytuacji, gdy dochodzi do zapalenia miazgi, jako rozwiązanie problemu stosowane jest leczenie endodontyczne w klinice w Warszawie. Stosuje się je także w przypadku obumarcia miazgi oraz zgorzeli.
Leczenie kanałowe to lepsze wyjście, gdy jedyną alternatywą jest usunięcie zęba. Warto się na nią zdecydować, ponieważ zachowanie własnego zęba w jamie ustnej jest niezwykle istotne. Nie chodzi tylko o to, by mógł dalej spełniać swoją rolę przy spożywaniu posiłków – ząb stanowi też naturalne obciążenie dla kości, które jest niezbędne
Endodoncja mikroskopowa – nowoczesna technologia w służbie Pacjenta
Nasz gabinet dysponuje nowoczesnym mikroskopem, który zapewnia precyzję wykonania zabiegu. Narzędzie to umożliwia uzyskanie niezwykle precyzyjnego obrazu leczonego pola, przybliżając obraz ponad 25-krotnie. Dzięki niemu można dokonać dokładnej analizy pola zabiegowego oraz doświetlić newralgiczne obszary jamy ustnej.
Zapewniana przez mikroskop większa dokładność leczenia przekłada się też na skrócenie czasu potrzebnego do przeprowadzenia leczenia kanałowego (w części przypadków można przeprowadzić cały zabieg nawet w ciągu jednej wizyty), a także na zwiększony komfort Pacjenta.
Leczenie kanałowe – jak to się robi?
Pierwszym krokiem jest szczegółowa diagnostyka. Należy poddać dokładnym oględzinom strukturę zęba, ilość i kształt jego korzeni oraz kanałów. Żeby tego dokonać, wykonujemy zdjęcia RTG. Cyfrową diagnostykę wykonujemy na miejscu, co ma niemałe znaczenie dla wygody Pacjenta.
Właściwy zabieg rozpoczyna dokładne oczyszczenie zmienionego chorobowo zęba. Ząb zabezpieczamy koferdamem, aby środki płuczące nie przedostały się do jamy ustnej i nie spowodowały podrażnień, oraz aby bakterie ze śliny nie wnikały do kanałów.
Usuwamy wszystkie zainfekowane tkanki i przeprowadzamy dezynfekcję kanałów. Zabieg ten musi być wykonany z jak największą precyzją (co umożliwia zastosowanie mikroskopu).
Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów wypełniamy je ciekłą gutaperką. To bezpieczny dla organizmu materiał endodontyczny naturalnego pochodzenia o konsystencji pozwalającej na dotarcie do wszystkich miejsc i szczelin, nawet tych trudno dostępnych. W ten sposób szczelnie uzupełnione zostają wszystkie kanały, co uniemożliwi ponowne pojawienie się próchnicy.
Ostatni etap zabiegu to rekonstrukcja widocznej w jamie ustnej części zęba. Koronę zamyka się za pomocą wypełnienia lub korony protetycznej.
Poznaj historię Pana Przemysława, który miał wykonywane leczenie w naszym gabinecie