Ortodoncja to bardzo istotny dział stomatologii. Wie o tym każdy, kto doświadczył problemów ze zgryzem. Jakie rodzaje wad może wyleczyć ortodonta w Warszawie? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i w jaki sposób korygują uzębienie?
Ortodonta AGNIESZKA JACYNA – MARUSZEWSKAZajmuje się:ortodoncjaAbsolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w 2013 r. Należy do Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz European Orthodontic Society. Uśmiechnięta od ucha do ucha; chciałaby, by żaden człowiek nie wstydził się swojego uśmiechu. Świadoma jak wpływa on na samopoczucie, wygląd człowieka i jego postrzeganie przez otoczenie. Czytaj dalej
Co powinieneś wiedzieć o ortodoncji?
Ortodoncja to dział stomatologii, którego zadaniem jest korygowanie ułożenia zębów do właściwej pozycji oraz leczenie wad zgryzu i zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Terapia najczęściej wykorzystuje aparat ortodontyczny, który wywierając określony nacisk na uzębienie, sprawia, że zęby stopniowo przemieszczają się do prawidłowego położenia. Dzięki temu siła żucia zaczyna być poprawnie rozkładana na konkretne zęby.
Zapisz się na konsultację!
Wypełnij formularz a skontaktujemy się z Tobą, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i przedstawić możliwe terminy wizyty!
Rodzaje wad ortodontycznych
Ortodoncja w Warszawie niesie pomoc w przypadkach wad wyszczególnionych poniżej:
Tyłozgryz
Ze wszystkich wad zgryzu to właśnie ta jest najczęściej spotykaną. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy dolny łuk zębowy jest zbyt mocno wsunięty względem górnego. W efekcie zaburzona jest estetyka twarzy – jej rysy się zmieniają, opadają kąciki ust. Oprócz tego tyłozgryz może przyczyniać się do wad wymowy (głoski s, z, c, dz przechodzą w ś, ź, ć, dź). Żeby skorygować to schorzenie, wykorzystuje się aparat ortodontyczny, który przywraca łukom zębowym prawidłowe punkty styku. W szczególnych przypadkach konieczne może być też usunięcie pewnych zębów, jednak nie jest to standardowa procedura.
Przodozgryz
To wada zgryzu będąca przeciwieństwem opisanej wyżej. W tym przypadku to dolny łuk zębowy jest za bardzo przesunięty względem górnego. Skutki są podobne jak przy tyłozgryzie – zmieniony wygląd twarzy i błędna artykulacja niektórych głosek. I tutaj również leczenie odbywa się z zastosowaniem aparatu ortodontycznego.
Zgryz głęboki
Z tą wadą mamy do czynienia, kiedy przednie zęby górnego łuku zębowego pokrywają swoje odpowiedniki z dolnego na około dwóch trzecich długości. Skutkiem są trudności w artykulacji pewnych głosek, a także zbyt intensywne ścieranie się uzębienia. Taki zgryz zwiększa też tendencję do występowania chorób przyzębia.
Zgryz krzyżowy
W tym przypadku zęby dolnego łuku częściowo lub całkowicie zachodzą na te z łuku górnego. To wada często pojawiająca się, jeżeli szczęka jest zbyt wąska wobec żuchwy. Zgryz ten powoduje – tak jak wyżej opisane – trudności z wymową głosek. Oprócz tego zwiększa się ryzyko pojawienia się próchnicy, ponieważ w takim zgryzie tworzą się przestrzenie szczególnie trudne do doczyszczenia. Poza tym zęby mają większą tendencję do kruszenia się, a błona śluzowa warg do doznawania urazów. Terapię standardowo przeprowadza się z użyciem aparatu ortodontycznego, ale w pewnych przypadkach niezbędne mogą być też modelujące szczękę lub żuchwę zabiegi chirurgiczne.
Zgryz otwarty
W tym zgryzie obserwuje się całkowity brak styku zębów szczęki i żuchwy w przednim odcinku. W wyniku tego między łukami zębowymi występuje prześwit, który mocno utrudnia, a w pewnych przypadkach wręcz uniemożliwia żucie pokarmów. Zaburzony zostaje wygląd twarzy, która zostaje wydłużona. Zauważalne są problemy z artykulacją głosek t, d, s, z, dz, c, n oraz ł. Wada ta może przyczyniać się do niedorozwoju szczęki, obniżenia napięcia mięśni żujących, warg i języka. Leczy się ją za pomocą zabiegów chirurgicznych i aparatów ortodontycznych.
Zgryz przewieszony
Ta wada polega na tym, że szczęka jest zbyt szeroka w stosunku do żuchwy, przez co boczne zęby górnego łuku pokrywają boczne zęby w żuchwie. Leczenie, jak i w pozostałych opisanych tu przypadkach, odbywa się z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego w Warszawie.
Stłoczenia
To wada objawiająca się zbyt małą ilością miejsca w zębodole. W efekcie zęby zaczynają wyrastać pod niewłaściwym kątem lub są odwrócone – zęby stają się krzywe. Zazwyczaj w terapii wystarcza zastosować aparat zębowy rozbudowujący łuki zębowe. W części przypadków trzeba jednak usunąć niektóre zęby.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
W Mildmed korzystamy ze stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych, a także z alignerów (nakładek).
Ruchomy aparat ortodontyczny
Ruchome aparaty najczęściej stosowane są u dzieci i młodzieży, z reguły między czwartym a dwunastym rokiem życia. Ich budowa jest tak opracowana, aby wspomagać prawidłowy rozwój łuków zębowych w okresie wzrostu i poprawiać zaistniałe wady zgryzu. Najwłaściwszym momentem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest okres, gdy dziecko posiada uzębienie mieszane (część to już zęby stałe, a część jeszcze mleczne).
Aparat ruchomy z reguły nosi się w nocy i przez kilka godzin po południu. Zakładanie i zdejmowanie go nie sprawia dziecku problemów, dzięki czemu rodzice nie muszą się niepokoić, czy jest on noszony prawidłowo. Oczywiście to, czy leczenie przyniesie skutek, uzależnione jest od samodyscypliny dziecka. Konieczne są też regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, by dopilnować, że terapia przynosi skutek i wszystko zmierza w dobrym kierunku.
Stały aparat ortodontyczny
Stałe aparaty są używane do leczenia u Pacjentów w każdym wieku. Aparat stały w Warszawie jest mocowany na zębach i pozostaje tam przez cały okres leczenia. Dzięki temu w sposób ciągły wytwarza siły, które oddziałują na zęby, przesuwając je do prawidłowej pozycji.
Stały aparat ortodontyczny składa się z następujących elementów:
zamki – czyli elementy kotwiczące, które nakleja się na powierzchnię zębów
pierścienie – elementy kotwiczące, z reguły cementowane na zębach trzonowych
łuki – utrzymywane w zamkach i pierścieniach druty, wymieniane kilkakrotnie podczas leczenia, to właśnie one działają na zęby siłą, która ma skorygować zgryz
ligatury – to elastyczne gumki, które wymienia się podczas każdej wizyty kontrolnej
Aparat nakładkowy
W Mildmed dysponujemy też aparatami ortodontycznymi nakładkowymi (alignerami). Spośród innych wyróżniają się one estetyką nakładek, które są przezroczyste. Nie ma drutów i zamków. Ich rolę pełnią specjalne płytki o trzech dostępnych grubościach: soft (0,5 mm), medium (0,625 mm) i hard (0,75 mm). To właśnie owe płytki działają siłą nacisku, która delikatnie, stopniowo powoduje zmianę położenia zębów.
Aparat nakładkowy to zatem dobre rozwiązanie ze względu na estetykę, ale także komfort użytkowania. Brak drutów i metalowych elementów sprawia, że aparat nie podrażnia błony śluzowej. Wykonany jest z biokompatybilnych materiałów, toteż nie powoduje uczuleń.
Kolejną ważną kwestią jest utrzymanie odpowiedniej higieny – nakładki można bezproblemowo ściągać, co bardzo ułatwia utrzymanie ich w czystości. Wreszcie nie do przecenienia jest też efektywność aparatu – skraca on do minimum czas potrzebny na skuteczne przeprowadzenie leczenia.
Leczenie ortodontyczne krok po kroku
Pierwszy krok to konsultacja i diagnostyka. Potrzebne będzie zdjęcie RTG, by optymalnie rozplanować przebieg leczenia. Odpowiedni aparat zostanie dobrany w zależności od rodzaju wady zgryzu, anatomii pacjenta i jego indywidualnych preferencji. Stomatolog dokona analizy i przedstawi całościowy plan leczenia.
Samo założenie aparatu przebiega w różny sposób, w zależności od wybranej metody leczenia. Niektóre aparaty zakłada się bezpośrednio na zęby, dostosowując ich poszczególne elementy do kształtu zębów i zamierzonego efektu leczenia. Jeśli leczenie będzie odbywać się za pomocą aparatu ruchomego, konieczne będzie pobranie wycisku uzębienia.
Podczas leczenia Pacjent musi regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, co pozwoli nam weryfikować postępy oraz wymieniać elementy aparatu, gdy będzie to potrzebne. Częstotliwość wizyt jest różna w zależności od zastosowanej metody leczenia – przy aparatach ruchomych jest to 6-8 tygodni, przy tradycyjnych 4-6 tygodni.
Zespół ekspertów
Skuteczne leczenie ortodontyczne zależy nie tylko od nowoczesnych aparatów, którymi dysponujemy. Najważniejszy jest czynnik ludzki. Nasz zespół składa się ze specjalistów, posiadających fachową wiedzę i możliwość swobodnej wzajemnej komunikacji.
Do utraty uzębienia prowadzi nie tylko próchnica czy paradontoza, częstym winowajcą są także wady zgryzu. Mogą one rozwinąć się na różnych etapach życia, a do ich leczenia stosujemy specjalne aparaty ortodontyczne – ruchome, stałe lub niewidoczne nakładki ClearAligner, dające Pacjentowi wysoką dyskrecję podczas terapii oraz zmniejszające liczbę koniecznych wizyt kontrolnych.
Potrzebujesz leczenia ortodontycznego? Przyjdź do nas. Wybierzemy odpowiedni sposób leczenia, tak byś już wkrótce mógł zobaczyć wymierne rezultaty. Skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer +48 731 035 000 albo wypełniając formularz.
Poznaj najczęstsze pytania dotyczące leczenia ortodontycznego
Chociaż leczenie ortodontyczne jest złożonym procesem, to mogą się go podjąć Pacjenci w każdym wieku. Przyniesie ono takie same efekty, jednak uzyskuje się je dużo wcześniej w przypadku dzieci lub młodzieży.
Najczęściej leczenie ortodontyczne trwa około 2 lata, lecz czas ten zależy przede wszystkim od skomplikowania wady zgryzu oraz indywidualnych warunków zdrowotnych jamy ustnej Pacjenta.
Aparaty ortodontyczne zakładane na zęby wywołują pewien nacisk, dlatego też mogą powodować pewien dyskomfort podczas pierwszych dni użytkowania. Zaznaczmy, że uczucie to jest kwestią przyzwyczajenia i w niedługim czasie przemija.
Zarządzaj zgodą
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Always active
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.