Jakie najlepiej wybrać licówki – kompozytowe czy porcelanowe? Jak się okazuje, każdy z tych typów licówek ma inne zalety.
Licówki – co to takiego?
Licówki to płatki o grubości nie przekraczającej 1 mm, które są mocowane na zewnętrznej (licowej) stronie zębów, aby zamaskować pewne niedoskonałości uzębienia. Jakie konkretnie niedoskonałości? Na przykład drobne wady zgryzu, zbyt szerokie przerwy między zębami, ukruszenia czy przebarwienia. Można z ich pomocą dokonać korekcji zarówno kształtu jak i koloru zębów, a nawet nadbudować ich nieduże brakujące fragmenty.
Z czego wykonywane są licówki? Tworzywem tym może być porcelana lub materiał kompozytowy. Te dwa materiały mają oczywiście odmienne właściwości. A zatem czym licówki kompozytowe i porcelanowe się różnią? Który rodzaj licówek jest lepszy? Weźmy je pod lupę i przekonajmy się.
Licówki kompozytowe
Takie licówki wykonuje się ze światłoutwardzalnego materiału kompozytowego – to to samo tworzywo, z którego wykonywane są wypełnienia, które zakłada Ci dentysta po wyleczeniu zębów. Licówki kompozytowe wykonuje się bezpośrednio na zębach. A w jaki sposób? Kompozytowy materiał nakłada się na zęby warstwami, aż zostanie osiągnięty zadowalający efekt.
Jak przedstawia się estetyka takich licówek? Zupełnie nieźle. Wprawdzie ich jednolity kolor może w pewnych warunkach stwarzać nieco sztuczne wrażenie, ale trzeba się uważnie przypatrzeć, by dostrzec ten mankament. Na ogół nie ma powodu do narzekań w tej kwestii.
Zaletą kompozytu jest to, że jego twardość nie przekracza twardości naturalnego szkliwa. Dzięki temu nie dochodzi do ścierania przeciwstawnych zębów. Kolejnym plusem jest łatwość, z jaką kompozyt poddaje się obróbce – w razie potrzeby można go bez większych problemów skorygować, nadbudować czy wypolerować. Jeżeli więc licówka się odkształci lub dozna drobnych uszkodzeń, można ją szybko i sprawnie naprawić.
Co jeszcze? Licówki kompozytowe są rozwiązaniem, na które nie trzeba przeznaczać wiele czasu i pieniędzy. Do ich wykonania nie potrzeba uciekać się do pomocy laboratorium techniki dentystycznej. Z tego powodu są tańsze niż licówki porcelanowe i można wykonać je w ciągu jednej wizyty.
Nie znaczy to jednak, że licówki kompozytowe we wszystkim są lepsze od porcelanowych. Tak dobrze nie ma. I tak na przykład kompozyt ma mniejszą wytrzymałość niż porcelana. Licówki z niego wykonane są więc bardziej narażone na pęknięcia. Poza tym na kompozycie odkłada się osad, przez co z czasem mogą pojawić się przebarwienia. To sprawia, że licówki kompozytowe nie są rozwiązaniem na stałe. Po pewnym czasie przestają dobrze spełniać swoją estetyczną funkcję. Wymagają więc wymiany po kilku latach.
Licówki porcelanowe
Licówki z porcelany są bardziej estetyczne niż kompozytowe. Doskonale imitują naturalne szkliwo, nawet sposób odbijania światła jest taki sam. Jest to też trwalsze rozwiązanie – licówki porcelanowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie powinno więc dziwić, że mają one dłuższą żywotność, wynoszącą nawet kilkanaście lat.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że porcelana to materiał biozgodny, nie wywołujący alergii. Nie jest też ona tak podatna jak kompozyt na odkładanie się osadu i kamienia.
Jeśli mielibyśmy wymienić wady licówek porcelanowych, to trzeba przede wszystkim przyznać, że ich wykonanie jest droższe i bardziej czasochłonne niż w przypadku kompozytowych odpowiedników. Dzieje się tak jednak dlatego, że licówki porcelanowe są wykonywane na wymiar (wymagają więc przygotowania w laboratorium na podstawie wycisków uzębienia pobranych od Pacjenta). To pozwala idealnie dopasować ich kształt i wielkość do kształtu i wielkości zębów.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli nie jesteś zadowolony z wyglądu swoich zębów, rozwiązaniem tego problemu mogą być odpowiednio dobrane licówki. Przyjdź do Mildmed i pozwól sobie pomóc. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 731 035 000 lub wypełniając formularz.