Licówki to metoda z zakresu stomatologii estetycznej, która pozwala na spektakularną metamorfozę uśmiechu. Dzięki niej można skorygować wielkość, kolor oraz kształt zębów. Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na licówki na jedynki i dwójki, ale także na inne zęby. Czy warto?
Czym są licówki dentystyczne?
Licówki to cienkie płatki (o grubości około 0,5 mm), które pozwalają pozytywnie wpłynąć na estetykę uśmiechu. Przymocowywane są one do przednich powierzchni zębów przy pomocy specjalnego kleju. Można dokonać podziału na licówki kompozytowe oraz porcelanowe – każdy ich rodzaj cechuje się trochę innymi właściwościami. Płatki z kompozytu są tańsze i stosunkowo dobrze się prezentują, choć – jeśli chodzi o efekt wizualny – nieco przegrywają z droższymi, choć lepiej wyglądającymi licówkami porcelanowymi. Warto dodać, że licówki z kompozytu nie wymagają szlifowania zębów, natomiast te z porcelany – już tak.
Czy warto osadzić licówki kompozytowe na jedynki i dwójki?
Zastanawiasz się, czy warto osadzić licówki kompozytowe na jedynki i dwójki? Bez problemu można to zrobić, ale warto zaznaczyć, że płatki z kompozytu mogą wyglądać nieco sztucznie. Dlatego polecamy umieścić porcelanowe licówki na jedynkach i dwójkach, a z kolei kompozytowe np. na czwórkach i piątkach (lub zastosować same licówki porcelanowe). Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiamy Tobie.
Czy licówki należy zakładać symetrycznie? Nie ma takiego obowiązku, aczkolwiek zazwyczaj warto to zrobić, aby ich kolor nie odznaczał się na tle zębów. Jeśli jednak chcesz, możesz licówki umieścić na pojedynczych zębach, bez pary. A czy do licówek trzeba mieć zdrowe zęby? Odpowiedź brzmi: tak, w pierwszej kolejności należy wyleczyć wszystkie choroby, dopiero wtedy można korygujące niedoskonałości płatki umieścić na uzębieniu.
Dlaczego zakłada się licówki na jedynki i dwójki?
Licówki zakłada się głównie na jedynki i dwójki, ponieważ zęby te są najbardziej widoczne i pełnią rolę naszej „wizytówki”. Jednocześnie to na nich najbardziej widoczne są wszelkiego rodzaju defekty estetyczne, a więc uszczerbki i ukruszenia zębów, szpary między nimi, nierówności czy nieestetyczne przebarwienia. Licówki potrafią z powodzeniem również ukrywać krzywe zęby, o ile te skrzywienia nie są zbyt duże.
Warto zaznaczyć, że z powodzeniem licówki można osadzić zarówno na dwóch zębach, jak i większej ich liczbie i np. w całej strefie uśmiechu (a więc na obszarze od jedynki do piątki). Na dalszych zębach raczej ich się nie stosuje, ponieważ zmagają się one z dużymi siłami podczas rozdrabniania pokarmu i nie zaleca się ich szlifowania (co zwykle konieczne jest w przypadku licówek porcelanowych). W razie potrzeby na dalsze zęby można jednak założyć korony.
Skontaktuj się z nami
Interesują Cię licówki porcelanowe na jedynki i dwójki? A może skłaniasz się bardziej ku płatkom kompozytowym? Chętnie opowiemy Ci więcej o każdym z tych rozwiązań. Wystarczy, że odwiedzisz nas w gabinecie Mildmed w Warszawie. Umów się na wizytę i zadzwoń na numer +48 731 035 000 lub wypełnij formularz na stronie.