Leczenie kanałowe, polegające na usunięciu z zęba miazgi i wypełnieniu kanałów ciekłą gutaperką, w wielu przypadkach pozwala uratować ząb, który w przeciwnym razie trzeba by spisać na straty. Ale przeprowadzenie leczenia kanałowego to jeszcze nie jest pełny sukces i nie oznacza końca pracy nad zębem, ponieważ po takim zabiegu ząb trzeba jeszcze odbudować. W jaki sposób to robimy? Jest kilka możliwości, a wybór metody odbudowy zależy od ilości zachowanej tkanki zęba.
Wypełnienie stomatologiczne
W sytuacji, gdy ząb zachował wszystkie ścianki, a do tego mają one odpowiednią grubość, do jego rekonstrukcji stosujemy kompozytowe wypełnienie światłoutwardzalne, takie, jakiego używa się przy standardowym leczeniu zachowawczym.
Jak zakłada się wypełnienie? Stosuje się specjalny żel, który przygotowuje powierzchnię do połączenia z kompozytem. Jest on później wypłukiwany, a po wysuszeniu na jego miejsce kładzie się bond. Jest on utwardzany przez naświetlanie lampą. Następnie nakłada się warstwami właściwe wypełnienie. Każdą z jego warstw naświetla się osobno, aż do momentu, gdy osiągnie docelową twardość. Na zakończenie trzeba jeszcze tylko dostosować wysokość wypełnienia do zgryzu oraz oszlifować je.
Jedną z zalet wypełnień światłoutwardzalnych są ich walory estetyczne. Kompozyt ma barwę dopasowaną do koloru naturalnego zęba, toteż wypełnienie wydaje się być jego integralną częścią. To też materiał odporny na pękanie i uszkodzenia mechaniczne. Ściśle przylega do tkanek zęba, zabezpieczając je przed próchnicą.
Nakład onlay
Standardowe wypełnienie stomatologiczne nie zawsze jednak można zastosować po leczeniu kanałowym, ponieważ nie zawsze ząb znajduje się w wystarczająco dobrym stanie. W niektórych przypadkach zamiast tego stosuje się nakład onlay. Dotyczy to przypadków, gdy brakuje jednej ze ścianek zęba lub nie ma guzka, a także wtedy, gdy ząb wprawdzie ma wszystkie ścianki, ale ich grubość wynosi mniej niż trzy milimetry.
Onlay to nakład koronowy, który odtwarza powierzchnię żującą oraz guzki zęba. Jego szczególnym typem jest overlay, stosowany w przypadku wyjątkowo rozległych ubytków, który oprócz powierzchni żującej i guzków rekonstruuje również przestrzenie boczne.
Nakład wykonywany jest przez protetyka w oparciu o pobrany od Pacjenta wycisk uzębienia lub skan wewnątrzustny. Na czas przygotowania nakładu w laboratorium protetycznym Pacjentowi zakłada się tradycyjne wypełnienie. Zostanie ono wymienione na nakład onlay podczas kolejnej wizyty.
Wkład koronowo-korzeniowy i korona
W przypadku, gdy leczony kanałowo ząb jest mocno zniszczony (doszło do całkowitego lub niemal całkowitego uszkodzenia tkanek twardych korony), rozwiązaniem pozwalającym na jego odbudowę jest wkład koronowo-korzeniowy i korona.
Wkład koronowo-korzeniowy osadza się w wyleczonym kanale korzeniowym. Stanowi on wzmocnienie zęba, a jednocześnie staje się podstawą, na której osadza się koronę protetyczną. Aby zastosować to rozwiązanie, korzeń musi mieć odpowiednią długość i być solidnie umocowany w zębodole.
Wkład składa się z części koronowej i korzeniowej. Część korzeniowa, w formie umieszczanego w kanale ćwieka, jest elementem retencyjnym. Może mieć kształt stożka lub śruby. Część koronowa natomiast wystaje ponad korzeń. Odtwarza część zniszczonych tkanek korony i umożliwia osadzenie korony protetycznej.
Umów się na wizytę!
Przydź do Mildmedu i dowiedz się więcej o leczeniu kanałowym i możliwościach rekonstrukcji zęba. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 731 035 000 bądź wypełniając formularz.