Implanty pozwalają na zrekonstruowanie uzębienia w sposób doskonalszy niż jest to możliwe przy użyciu innych metod. Ale proces ten jest dość czasochłonny – przede wszystkim ze względu na stosunkowo długie gojenie się tkanek.
Usunięcie zęba pod implant
Czasem wszczepienie implantu planowane jest w miejscu, w którym wciąż jeszcze znajduje się ząb, W takiej sytuacji oczywiście należy go najpierw usunąć. Po ekstrakcji nie można od razu przystępować do dalszych działań – trzeba poczekać, aż wygoi się zębodół. 3-6 miesięcy to czas potrzebny na to, aby powstała nowa tkanka kostna i zregenerowało się dziąsło.
Osteointegracja
Implantacja polega na tym, że nawierca się kość, umieszcza w odpowiednim miejscu implant, a następnie ponownie nakrywa go dziąsłem i zszywa je. Po tak inwazyjnym zabiegu konieczne jest oczywiście znów czekanie. Szwy w dziąśle można usunąć zwykle już po 7-10 dniach, ale aby jego tkanki w pełni się zagoiły, potrzeba 10-14 dni.
Jednak zagojenie dziąsła to nie wszystko. Aby na implancie można było zamocować rekonstrukcję protetyczną, musi on zyskać odpowiednią stabilność. W tym celu musi prawidłowo zintegrować się z kością. Ten proces, zwany osteointegracją, polega na obrastaniu implantu przez kość. Zajmuje to zwykle około pół roku. W przypadku żuchwy przebiega nieco szybciej (zajmuje 3-4 miesiące), a w przypadku szczęki wymaga trochę więcej czasu (5-6 miesięcy). Te różnice biorą się stąd, że żuchwa i szczęka mają odmienną budowę strukturalną.
Śruby gojące
Po upływie odpowiedniego czasu przeprowadza się badanie RTG, aby sprawdzić, czy integracja implantu z kością zakończyła się powodzeniem. Jeśli tak właśnie jest, to następnym krokiem jest odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej dostosowanej do dziąsła w taki sposób, aby umożliwić osadzenie na implancie wybranej rekonstrukcji protetycznej. Po założeniu śruby znów trzeba czekać, aż wygoi się dziąsło. Trwa to zazwyczaj od 2 do 3 tygodni.
Co wpływa na gojenie po implantacji?
To, jak szybko zagoją się tkanki, i czy proces ten odbędzie się bez zakłóceń, zależy od różnych czynników. Przede wszystkim ważne jest, aby ściśle stosować się do lekarskich zaleceń pozabiegowych.
W pierwszych dniach po implantacji powinno się unikać jedzenia i picia gorących potraw i napojów. Niewskazane jest również palenie papierosów i picie alkoholu.
W początkowym okresie nie zaleca się też czyszczenia okolic implantu. Można to robić dopiero po upływie kilku dni, a i wtedy trzeba szczególnie uważać – oczyszczać okolice implantu delikatnie, stosując do tego celu szczoteczkę o miękkim włosiu.
Co jeszcze jest ważne? Przez dwa pierwsze tygodnie najlepiej jest unikać wysiłku fizycznego, a więc na przykład dźwigania ciężarów i uprawiania sportu.
Umów się na wizytę!
Aby dowiedzieć się więcej o implantach, procesie implantacji, gojeniu tkanek i zaleceniach pozabiegowych, przyjdź do Mildmed. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 731 035 000 bądź wypełniając formularz.